Nasza placówka

Prowadzimy projekty

Dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia to poważne problemy. Jak pomóc dziecku?

Czy problemy "dys" to przepustka do lepszego świata (bo nie musimy się już uczyć) czy problem dyskwalifikujący w normalnym funkcjonowaniu?

Więcej…

Już w wieku niemowlęcym mogą pojawić się pierwsze objawy dysleksji. Kiedy mamy do czynienia z ryzykiem dysleksji? Jeśli u Twojego dziecko współwystępuje wiele wymienionych objawów, to można przypuszczać, że mamy do czynienia z dzieckiem ryzyka dysleksji.

Więcej…

Jeśli adoptujesz dziecko, to będziesz jego rodzicem. Jednak przysposobienie może być rozwiązane przez sąd.

Możesz przysposobić (czyli adoptować) tylko dziecko małoletnie, to znaczy w dniu składania wniosku o przysposobienie dziecko, które chcesz adoptować, nie może mieć skończonych 18 lat, natomiast postanowienie sądu może zapaść już po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności.

Więcej…

Potrzebują razem się uczyć

Edukacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi winna opierać się nie tylko na skutecznym przekazywaniu wiedzy, ale przede wszystkim na kompleksowym wsparciu terapeutycznym i rehabilitacyjnym. Analiza aktualnej sytuacji dzieci i młodzieży z ograniczeniami sprawności w polskich szkołach, ciągłe zmiany oraz reformy edukacyjne niepokoją rodziców.

Więcej…

Narysuj, pokaż dłonią, dotknij...
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy strach i lęk paraliżują. Nie mamy wystarczającej wiedzy na temat niepełnosprawności zatem nie wiemy, w jaki sposób pomóc potrzebującemu w domu, pracy, na ulicy. Boimy się tego, czego nie znamy. Gdy osoba niepełnosprawna nie mówi, problem się pogłębia. Jesteśmy przekonani, że brak możliwości kontaktu słownego odbiera szansę na zrozumienie jej myśli, określenie potrzeb i oczekiwań. Doświadczenie specjalistów oraz praktyczne przykłady form komunikacji alternatywnej oraz wspomagającej pokazują, że do porozumienia się z osobą niemówiącą często wystarczą naturalne, zakodowane w nas gesty, a przede wszystkim empatia, dobra wola i chęć podjęcia próby kontaktu.

Więcej…

To poważny problem...
Dom rodzinny winien zapewniać poczucie bezpieczeństwa i miłości. W nim człowiek najlepiej odpoczywa, dzieli się radościami i troskami z najbliższymi, dba o ich dobro i emocjonalne potrzeby. Czasem jednak bywa inaczej. Nieustanny pośpiech, napięcie wywołane trudną sytuacją zawodową i/lub życiową, problemy zdrowotne oraz zależności od substancji psychoaktywnych nierzadko są powodem przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie.

Więcej…

W XX wieku znacząco zmienił się model położnictwa czyli tej dziedziny medycyny, która zajmuje się ciążą, porodem i połogiem. Kobiety zaczęły powszechnie rodzić w szpitalu w otoczeniu lekarzy i położnych, najczęściej bez obecności osób im bliskich. Oferowano im przede wszystkim pomoc medyczną. Sfery psychiki i komfortu fizycznego rodzącej i jej dziecka zostały odsunięte na dalszy plan. Na szczęście od pewnego czasu coraz popularniejsze i akceptowane stały się tzw. "porody rodzinne" czyli w obecności i przy pomocy bliskich osób.

Więcej…

Urodziłam się we właściwym terminie ważąc zaledwie 2400g. Będąc jeszcze niemowlakiem miałam problemy z rozwojem. Rodziców to martwiło a lekarze nie widzieli nic złego. Jeszcze podrośnie mówili albo że wymyśla się dziecku chorobę. Będąc czterolatką byłam znacznie niższa i wyglądałam na znacznie młodszą od swoich rówieśników mimo, że mój rozwój umysłowy był całkowicie normalny. Wreszcie dzięki uporowi rodziców postawiono diagnozę - zespół Turnera, brak jednego z dwóch chromosomów X u dziewczynki. Nagle wszystko ułożyło się w całość - zahamowany rozwój fizyczny z prawidłowym rozwojem intelektualnym, częste zapalenia uszu, problemy z prawidłową postawą, charakterystyczny wygląd.

Więcej…

Sześcioletni Patryk i trzyletni Piotrek dla swojej mamy, Idy Buzikiewicz są całym światem i siłą napędową, to dla nich zmierza się z kolejnym dniem i kolejnymi problemami. Ich mama mieszka w Krakowie a od czerwca jest samotną mamą.


Piotruś, młodszy syn pani Idy, urodził się z wrodzoną wadą nerki. Kiedy mama chłopca dowiedziała się o jego wadzie, była w 28 tygodniu ciąży. Świat jej się wtedy zawalił, pomogli jednak znajomi i rodzina znajdując wyspecjalizowany w badaniach prenatalnych ośrodek na Śląsku, który bardzo dokładne wykonuje usg płodu. Pani Ida jeździła na Śląsk systematycznie przez 2 miesiące co 2 tygodnie na kolejne badania.

Więcej…

Doradzi, jak się zachować, podpowie, jak wyrazić emocje, nauczy, jak działa świat. Książka, bajka, baśń, opowieść. To, co czytamy naszym dzieciom ma duże znaczenie, może "leczyć" lub "kaleczyć". Karusia dowiaduje się, czym są kwarki, Nusia przeżywa złość, Lusia chowa się w ścianę, Gęś poznaje śmierć, a Igor bawi się lalkami. Oprócz tego Dunia boleje nad stratą, a jeżyk Cyprian świetnie zasypia.

Więcej…