Nasza placówka

Prowadzimy projekty

Mogę przyrównać się do kawy - w dzień pobudzona, w nocy spać nie mogę. Ktoś by mógł powiedzieć szczęściara - nie traci życia na spanie - ja tak nigdy nie powiem. Jestem nieszczęśliwa bo nie mogę spać.

 

Ratunku nie przynosi kołysanka i liczenie owiec. Wypróbowałam już wszystkie ziołowe tabletki. Nie działają. Podobnie herbatki, napary i krople. Rozpoczynam wędrówkę po lekarzach. Wędrówkę, której końca nie widać.

Statystyki pokazują, że około 10 procent ludzi na świecie cierpihttp://89.161.215.46/pub/mediscomm/administrator/index.php?option=com_content na bezsenność przewlekłą. Problem ten jest niedoceniany przez lekarzy i często samych chorych, którzy często traktują bezsenność jako efekt istnienia innego schorzenia, bądź kojarzą ją tylko ze stresem.

Typy bezsenności

O bezsenności mówimy gdy występują trudności w zasypianiu, trudności w utrzymaniu snu lub zbyt wczesne budzenie się. Może też występować jako tzw. sen nie przynoszący odpoczynku. Wyróżniamy tu bezsenność przygodną, czyli taką trwającą kilka dni oraz krótkotrwałą występującą do 3 tygodni, a także przewlekłą nękającą ludzi od miesiąca do nawet kilku lat.

Przyczyny

O ile bezsenność przygodną powodują stresujące życiowe sytuacje takie jak zmiana pracy, trudny egzamin, ważne wydarzenie, o tyle w bezsenności przewlekłej osoba nie może spać pomimo zażegnania bodźca teoretycznie wywołującego bezsenne noce. Dodatkowo dochodzi do tego mechanizm niewłaściwego radzenia sobie z bezsennością, czyli np. odsypianie w ciągu dnia - tzw. Drzemki - co powoduje wytworzenie się wyuczonych utrudniających jeszcze bardziej sen skojarzeń oraz zaburzeń rytmów dobowych. (...) Czytaj całość