Nasza placówka

Prowadzimy projekty

Łagodzą stres, leczą samotność, bronią nas przed depresją. Dzięki nim czujemy się silniejsi, odważniejsi i spokojniejsi. Zwierzaki - nasi uzdrowiciele.

 

 

Po raz pierwszy na szpitalnym dziedzińcu zamieszkały zwierzęta takie jak króliki, mewy, drób, a nawet sokoły w ponurym szpitalu dla psychicznie chorych w York w XVIII wieku. W XIX wieku zwierzęta w szpitalach psychiatrycznych stawały się coraz bardziej popularne. Brytyjskie Towarzystwo Dobroczynne rekomendowało tworzenie w takich miejscach przyjaznego otoczenia. Wówczas zauważono, że umieszczenie w wieloosobowych salach szpitalnych zwierzaka powoduje pojawienie się u pacjentów pozytywnych emocji.

Szkiełko i oko

Obecnie prowadzi się badania naukowe nad tą intuicyjną metodą terapii z udziałem zwierząt. Choć badania są na etapie wstępnym już pojawia się wiele wniosków potwierdzających teorie pozytywnego wpływu obecności zwierząt na proces leczenia.

W 1980 roku Profesor Erika Friedmann z University of Maryland wraz z zespołem przeprowadziła słynne badania, które potwierdziły dobroczynne skutki posiadania psa. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że właściciele czworonogów mieli aż 8,6 razy większe szanse na przeżycie ataku serca niż ci, co nie posiadali czworonożnego przyjaciela.

W 1991 roku James Serpell, dyrektor Center for the Inter¬action of Animals and Society na University of Pennsylvania, stwierdził, że u osób (...) Czytaj całość