Nasza placówka

Prowadzimy projekty

W dążeniu do ideału bardzo łatwo jest przekroczyć pewną granicę, zza której ciężko nam jest wrócić do stanu normalnego. Solarium, siłownia, dieta - to często 3 stałe elementy naszego życia - siłownia, dieta? - super! - przecież powinniśmy dbać o ruch, o formę, o właściwy sposób odżywiania, przecież wpływają one prawidłowo na jakość naszego stylu życia - spotykamy takie apele na każdym kroku. Nie zapomnijmy jednak o równowadze i zachowaniu zdrowego rozsądku, bowiem z pozoru niewinne diety mogą zmienić się w obsesyjne zajmowanie się kształtem swojej sylwetki i wagą.

Mówi się, że co 10 dziewczyna i co 6 chłopak zmaga się z zaburzeniem odżywiania. Jednym z takich zaburzeń jest anoreksja. Z pozoru niegroźne młodzieńcze odchudzanie, często w sposób niekontrolowany i niezauważony prowadzi do samobójczego głodzenia. Gdzie szukać przyczyny? Osoby chorujące na anoreksję, to najczęściej młode dziewczyny (kobiety), które odczuwają lęk przed świadomością własnej płci, poprzez wyniszczenie organizmu wynikające z głodzenia się chcą zachować sylwetkę sprzed okresu pokwitania, panuje przekonanie, że szczupła figura jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Podczas diagnozowania choroby często mamy do czynienia z osobami ambitnymi, które chcą udowodnić każdemu, że są najlepsze, które koncentrują się na wykształceniu i zdobywaniu wiedzy zapominając o realnym postrzeganiu własnej sylwetki. Osoby chore są niepewne i boją się niepowodzeń, mają zaburzony obraz kształtu swojego ciała, stojąc przed lustrem wydaje im się, że są grubi a dieta przyjmuje postać samobójczego głodzenia. W trakcie choroby szybko pojawia się nieodwracalne wyniszczenie organizmu. Oprócz zmian w psychice zachodzi również szereg zmian w organizmie osoby chorej, do najczęściej wymienianych następstw zaliczamy m.in. uszkodzenie wątroby, nerek, zmiany w OUN, osteoporoza, niepłodność a nawet śmierć.

Jak pomóc? Przede wszystkim szybko zdiagnozować chorobę. Wyróżniamy następujące kryteria diagnostyczne, na które powinniśmy zwrócić uwagę tj: spadek masy ciała poniżej normy, lęk przed otyłością, zaburzenie postrzegania własnej sylwetki, intensywne treningi, kłamanie co do ilości jedzonych posiłków, brak miesiączki.

Anoreksja jest chorobą uleczalną, jednak leczenie osoby chorej na anoreksję to ciężka praca i wsparcie osób z różnych dziedzin, niezbędna jest pomoc psychiatry, psychoterapeuty, dietetyka oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne. Bardzo ważną rolę w procesie leczenia odgrywa rodzina - pamiętajmy, że osoba chora sama nie rozpoznaje problemu, dlatego to my musimy być czujni i w odpowiednim momencie rozpoznać niebezpieczeństwo.

 

doc.