Nasza placówka

Prowadzimy projekty

Alergia to problem dotykający coraz większą liczbę osób. Zachorowalność wzrasta w dużym tempie i osiąga rozmiary nie notowane dotąd w historii. Na początku XX wieku schorzeniami alergicznymi był dotknięty zaledwie 1% populacji. Obecnie, według raportu ekspertów, skierowanego do Parlamentu Europejskiego (tzw. Biała Księga Alergii), szacuje się, że co 4 dorosły obywatel Europy oraz co 3 dziecko mają cechy alergii . A jak wygląda sytuacja w naszym kraju?

Na zlecenie marki JELP, instytut badawczy TNS OBOP przeprowadził analizę sytuacji w Polsce. W ankiecie wzięły udział 1002 osoby w wieku powyżej 15 lat. Okazało się, że odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie. Z badań TNS OBOP wynika, że 30% polskich gospodarstw domowych boryka się z astmą lub innymi schorzeniami alergicznymi. Wyniki są martwiące tym bardziej, że alergików wciąż przybywa, bo stale rośnie liczba alergenów. Stajemy się uczuleni na coraz większą liczbę substancji, a ciągle produkuje się nowe związki, na które nasze organizmy nie są jeszcze uodpornione. Liczba produktów, która w tym momencie jest obecna na rynku przekracza możliwości adaptacyjne ludzkiego ustroju. Nie mogąc się zaadaptować, nasz organizm w obronie tworzy antyciała i w ten sposób powstaje alergia.

Jakie alergie najczęściej występują wśród polaków ?

Według wyników badań TNS OBOP najwięcej osób choruje na alergię pyłkową. Problem ten pojawia się u 11% ankietowanych. Alergia pyłkowa objawia się kichaniem, kaszlem, wodnistym katarem, a w poważniejszych przypadkach zapaleniem spojówek, dusznościami oraz zaostrzeniem zmian skórnych. Tego typu reakcje występują głównie sezonowo, w okresie kwitnienia uczulającego gatunku. Do uczulenia na pyłki może dołączyć nadwrażliwość na inne alergeny, jak np.: kurz. Wówczas objawy alergiczne ze strony dróg oddechowych mogą utrzymywać się przez cały rok. Uczulenie na kurz jest drugim z najczęściej spotykanych problemów alergicznych w Polsce. Aż 8% pytanych wskazało to schorzenie.

Zdarzają się sytuacje, kiedy objawom ze strony dróg oddechowych towarzyszy alergia pokarmowa. Dzieje się tak z powodu skrzyżowania reakcji alergicznych pomiędzy pyłkami roślin a niektórymi rodzajami pokarmów. Do sytuacji takiej dochodzi, gdy w tym samym czasie w organizmie pojawia się takie samo białko alergizujące, pochodzące z różnych źródeł. Alergia pokarmowa jest coraz częstszym zjawiskiem, które obecnie występuje w 4% polskich domów. Uznaje się ją za pierwszy kliniczny sygnał odziedziczonej skłonności do uczuleń. Może ujawnić się w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się u niemowląt i małych dzieci. Wymioty, biegunka, wzdęcia, wysypka to najczęstsze reakcje. Alergia tego typu jest jedyną, z której się wyrasta. Około 90% zachorowań przechodzi po kilku miesiącach lub latach. Niestety w pozostałych przypadkach objawy można jedynie zaleczyć, ale alergikiem pozostaje się przez całe życie.

Wyniki badań TNS OBOP wskazują, że podobna liczba Polaków boryka się z alergią na sierść (4% ankietowanych). Reakcja uczuleniowa jest wywoływana nie tylko przez sierść, ale także przez złuszczony naskórek i ślinę zwierząt. Na szczęście wrażliwość tego typu nie oznacza całkowitego zakazu posiadania pupila w domu. Obecne leczenie pozwala pogodzić jego obecność z dobrym samopoczuciem alergika. Zaleca się jednak częstsze sprzątanie, odkurzanie, częstsze mycie zwierząt, a także nie wpuszczanie pupila do sypialni osoby chorej.

Niepokojąca jest wysoka liczba osób chorych na astmę. Według danych dostarczonych przez TNS OBOP schorzenie to jest obecne w 4% polskich domów, co może stanowić nawet 3 miliony chorych Polaków. Co gorsza, astma atakuje głównie ludzi młodych i stanowi najczęstszą chorobę przewlekłą wśród osób do 29 roku życia.

Nieco mniej ankietowanych, bo około 3%, skarżyło się na alergię kontaktową, czyli różnego rodzaju wypryski, rumień lub zmiany fotoalergiczne. Są one wywołane przez środki chemiczne i kosmetyki, a głównie przez zawarte w nich substancje zapachowe i żywice. Kompozycja zapachowa perfum zawiera około 50 składników w postaci syntetycznych substancji zapachowych, olejków eterycznych, środków konserwujących, balsamów, a każdy z nich może stanowić przyczynę uczuleń kontaktowych. Ponadto środki zapachowe mogą powodować duszność. Około 2% pytanych wskazało takie objawy. W polskich domach pojawiają się również inne schorzenia alergiczne, takie jak egzema, łuszczyca, czy pokrzywka. Średnio 1% ankietowanych wymieniło tego typu alergie.

Jakie są prognozy ?

Niestety skłonność do alergii jest w znacznej części dziedziczona. Fakt ten oraz warunki, w jakich żyjemy powodują, że liczba alergików będzie nadal rosła. Szacuje się, że w 2020 roku około 50% populacji w krajach wysoko rozwiniętych będzie miało alergię. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego - kierownika Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, krajowego konsultanta do spraw alergologii, może dojść do takiego momentu, w którym osób zapadających na alergię będzie więcej od tych, którzy tej przypadłości nie mają . Jak zatem radzić sobie z alergią? Osoby chorujące na astmę i inne schorzenia alergiczne mogą zgłosić się po pomoc i cenne rady do Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę www.astma.waw.pl

Jak wygrać z alergią ?

Należy przede wszystkim mieć świadomość, iż jest to schorzenie, w którym najwięcej zależy nie od ilości przyjmowanych lekarstw, lecz od metod postępowania. Alergicy mogą całkiem normalnie funkcjonować, wystarczy odrobina dobrej woli i wytrwałości, a przede wszystkim chęć zdobycia wiedzy na temat swojej nadwrażliwości. Należy dowiedzieć się, co jest przyczyną dolegliwości, a następnie starać się wyeliminować ze swego otoczenia wszystko, co niekorzystnie wpływa na nasz organizm. W codziennej profilaktyce najważniejszy jest wybór produktów, które bezpośrednio oddziałują na naszą skórę. Warto stosować specjalistyczne kosmetyki i środki piorące, których receptury są starannie opracowane i minimalizują ryzyko wystąpienia objawów alergicznych (np.: JELP - do prania, Oilatum - do kąpieli). Nie zmienimy całego środowiska, ale sytuacja w naszym domu zależy wyłącznie od nas . Zadbajmy zatem o komfort naszego życia i eliminujmy alergeny z najbliższego otoczenia.

Producentem środków do prania JELP jest duńska firma Danlind. Od chwili założenia przez rodzinę Lind w 1928 roku, firma ta stanowi synonim najlepszej jakości opartej na skuteczności i bezpieczeństwie. Długa tradycja, nowoczesne technologie i konsekwentne poszukiwanie innowacji sprawiają, że receptury produktów Danlind pozbawione są składników o szkodliwym wpływie na nasz organizm i środowisko naturalne. Świadectwem wypełniania przez firmę wszelkich wymogów ustawodawstwa dotyczącego ochrony środowiska jest posiadany przez nią od 2000 roku certyfikat ISO 14001 oraz zarejestrowanie w ramach systemu EMAS. Obecnie Danlind jest jednym z największych producentów środków piorących w Skandynawii.

Główną marką firmy Danlind jest JELP. Proszki do prania i płyny JELP stanowią odpowiedź na potrzeby alergików oraz osób o delikatnej skórze, w tym niemowląt i małych dzieci, które wymagają szczególnej ochrony. Skuteczność powszechnie używanych środków piorących oparta jest na działaniu intensywnie aktywnych substancji, które narażają skórę na podrażnienia. Receptura proszków JELP pozbawiona jest wybielaczy optycznych, agresywnych środków zapachowych oraz innych składników powodujących odczyny alergiczne i wysuszanie skóry. Proszki te są skoncentrowane, dzięki czemu już niewielka ilość wystarczy do zapewnienia optymalnego efektu prania. Ponadto nie posiadają fosforanów, łatwo się wypłukują, a ich składniki aktywne ulegają w 99% biodegradacji. Proszki JELP są bezpieczne nie tylko dla wrażliwej skóry, ale również dla otoczenia.

Marka JELP oferuje trzy linie produktów: proszki typu Classic i Soft 2w1 oraz płyny do płukania. Produkty JELP Classic występują w wersji Fresh przeznaczonej do prania tkanin białych i kolorowych oraz w wersji Color stworzonej specjalnie dla tkanin kolorowych. Plamy i zabrudzenia znikają, a neutralny zapach i łatwe wypłukiwanie chronią wrażliwą skórę przed uciążliwymi objawami alergicznymi.

Linia JELP Soft 2w1 to produkty szczególnie polecane do zapewnienia odpowiedniej pielęgnacji dla najbardziej wrażliwej skóry. JELP Soft 2w1 łączy właściwości hipoalergicznego proszku do prania oraz naturalnego składnika do zmiękczania tkanin - glinki kosmetycznej. Ta specjalna kompozycja sprawia, że ubrania są miłe w dotyku i delikatne dla skóry. JELP Soft 2w1 jest idealny do prania śpioszków, kaftaników i podkoszulek, które bezpośrednio przylegają do niedojrzałej skóry niemowląt. Podobnie jak linia Classic, proszki Soft 2w1 występują w wersji Fresh i Color.

Marka JELP oferuje również płyny do płukania tkanin JELP Sensitive oraz JELP Mild. Zawierają one najwyższej jakości składniki, które sprawiają, że wypłukane w nich ubrania stają się miękkie, przyjemne w dotyku i subtelnie pachną. Receptury płynów spełniają najwyższe standardy zabezpieczające przed podrażnieniami skóry nawet najbardziej wrażliwej na detergenty. Nuta zapachowa płynu JELP Sensitive należy do delikatnych woni pudrowych, natomiast JELP Mild bliższy jest orzeźwiającym zapachom natury.

 

Jelp