Nasza placówka

Prowadzimy projekty

Niedawno zostałam poproszona o skreślenie kilku słów na temat książki "12 kropel życia", której jestem współautorką. Postanowiłam, że opowiem, dlaczego zdecydowałam się przystąpić do jej przygotowania, o tym jak publikacja powstawała i jakie wydarzenia jej towarzyszyły. "12 kropel życia" to zarazem XII rozdziałów poświęconych autentycznym wypowiedziom niewidomej od urodzenia Katarzyny Nowak z Wrocławia. Prócz mnie rozmowy-wywiady z Katarzyną prowadził Roman Kawecki. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa SORUS w październiku 2011 roku.

W książce laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, piosenkarka i instrumentalistka porusza szereg istotnych kwestii związanych zarówno z codziennym funkcjonowaniem osoby niewidomej w społeczeństwie, ale też opowiada o swoich pasjach: podróżach i muzyce. "12 kropel życia" zawiera istotne przesłanie: mimo niepełnosprawności można żyć aktywnie! Mogłoby wydawać się, że brak jednego z najważniejszych zmysłów ogranicza aktywny udział w życiu społecznym. Nie widzę, więc co mi pozostaje? Pogodzić się z "wyrokiem", zamknąć w sobie?

Kiedy na świat przychodzi niepełnosprawne dziecko, codzienność zmienia się o 360 stopni. Rodzice wszystko podporządkowują ukochanej istocie. Na dalszy plan schodzi praca, hobby i zawodowe ambicje. W przypadku Katarzyny Nowak to właśnie rodzice stali się w pewnym sensie jej oczami. Dzień po dniu uczyli dziecko poznawać rzeczywistość. Tato nauczył się brajla (pisma punktowego, którym posługują się osoby niewidome), aby być "łącznikiem", tłumaczyć córce książki niedostępne w brajlu, pomagać w nauce. Dzięki temu Katarzyna zdała maturę, ukończyła dwa kierunki studiów: kulturoznawstwo oraz filologię polską, a ponadto podstawową i średnią szkołę muzyczną.

Kasię poznałam podczas jednego z koncertów, które są organizowane od 2008 roku w ramach projektu "Festiwal Artystyczny Mimo Wszystko w...Przystani" przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Przystań" w Poznaniu. Inicjatywę wspiera Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko i Ruch Ludzi Dobrej Woli Oddział Wielkopolska. Urzekła mnie pogodą ducha i pozytywnym nastawieniem do życia. Kiedy otrzymałam propozycję wspólnej pracy nad książką, nie zawahałam się. Byłam przekonana, że postawa Kasi oraz jej zaangażowanie w życie społeczno - kulturalne dla wielu osób z niepełnosprawnością stanie się namacalnym dowodem na to, że można w pełni realizować się, że deficyt zmysłu tego nie wyklucza.

Nad książką "12 kropel życia" cała nasza trójka pracowała blisko rok. Jerzy Łuczak - artysta plastyk barwnie zilustrował każdy z rozdziałów. Były długie, skypowe (z uwagi na odległość) rozmowy, majle, telefony, uzgodnienia, konsultacje z wydawcami i patronami medialnymi, poszukiwania sponsorów, a wreszcie to najtrudniejsze: przygotowanie książki do druku.

Pomimo, że lubię pisać i nie sprawia mi to trudności, książka okazała się wyzwaniem. Bo zupełnie co innego znaczy napisać krótki artykuł, a co innego publikację traktującą o tak ważnym problemie. Praca nad nią dała mi sporo satysfakcji, choć bywały też chwile, kiedy czułam się zmęczona. Szybko jednak dochodziłam do równowagi, a na duchu podtrzymywała mnie myśl, że nie czynię tego dla siebie, lecz dla innych ludzi. Szczególnie tych, którym w życiu jest trudno i których los prowadzi przez codzienność krętymi ścieżkami. To nauczyło mnie pokory.

Dziś nasz wspólny wysiłek oprawiony jest w ciepłą, różową okładkę, a tekstom towarzyszom moje wiersze i zdjęcia Katarzyny Nowak z podróży po świecie. Cóż mogę więcej powiedzieć? Trudno jest recenzować książkę, której się jest autorem. Na zakończenie pozwolę sobie przytoczyć słowa Wydawcy: "Książka jest budującym przykładem, jak dzięki systematycznej pracy, wytrwałości i pomocy najbliższych można pokonać ograniczenia wynikające z niepełnosprawności i uczestniczyć w normalnym życiu. Pozwala również lepiej zrozumieć, w jaki sposób można pomagać takim osobom, którym z naszej strony potrzebna jest empatia, a nie litość". Publikację można zamówić na stronie www.karo.12kropel.pl Zapraszam również na mojego bloga poświęconego twórczości literackiej i sprawom społecznym: www.karolinakasprzak.blogspot.com

 

Karolina Kasprzak